Email : LDeVault@flhosa.org | Call Now : (386) 462-4672
2018-2019 Theme - Define Your Purpose

Who’s Who in Florida HOSA

Florida HOSA Honorary Lifetime Members:

Dr. Etta McCulloch – SLC 1993
Jerry Barnett – SLC 1994
Louise Davison – SLC 1995
Bobbi Fortner – SLC 1996
Betty Brisbin – SLC 1997
June Saltzgaver – SLC 1998
Sandra Hendren – SLC 1999
Joy Henderson – SLC 2000
Dottie Yost – SLC 2001
Carol Hawk – SLC 2002
Jane Holliday – SLC 2003
Ronda Mims – SLC 2004
Ann Wilson – SLC 2005
Judy Conlin – SLC 2006
Rebecca Wiggins – SLC 2007
Betty Davidson – SLC 2008
Laura Fink – SLC 2009
Sandralyn Rezac – SLC 2010
Alisha Kellett – SLC 2011
Ray Rappa – SLC 2012
Lloyd DeVault – SLC 2012
Alice Graham – SLC 2013
Dan Geer – SLC 2013
Andrew Ehrhart – SLC 2013
Elizabeth Durkee – SLC 2014
Leila & Todd Darress – SLC 2014
Lauren Zelniker – SLC 2015
Charles Tannachion – SLC 2016
Jennifer Ponson – SLC 2017
Kimberly Bland – SLC 2018
Janine Plavac – SLC 2018
Jim Van Allan – SLC 2018

 

Florida HOSA Advisors of the Year:

SLC 1997     Dottie Yost – Sec. (DeSoto HS) and Debbie Pearson – PS/C (Erwin Tech Center)
SLC 1998     Dottie Yost – Sec. (DeSoto HS) and Virginia Cuthbert – PS/C (Miami Lakes Tech Center)
SLC 1999     Myra Cassidy – Sec. (Clay HS) and Andrea Farmer – PS/C (Robert Morgan Vo-Tech)
SLC 2000     Jane Holliday – Sec. (Columbia HS) and Kimberly Bland – PS/C (Manatee Tech)
SLC 2001     Bobbi Fortner – Sec. (Plant City HS) and Leila Darress – PS/C (Indian River Community College)
SLC 2002     Kathleen Sturgis – Sec. (Coral Springs HS) and Leila Darress – PS/C (Indian River Community College)
SLC 2003     Marta Valdes – Rookie Sec. (William H. Turner Tech), Jennifer Ponson – Rookie PS/C (Pensacola Jr. College), Leila McKinney – Sec. (Palm Harbor University HS), and Kim Jordan – PS/C (University of Florida)
SLC 2004     Marie Chirico – Rookie MS (Lincoln MS), Lissa Bartle – Rookie Sec. (Boca Ciega HS),and Rebecca Wiggins – Sec. (West Florida HS)
SLC 2005     Linda Larkey – Rookie Sec. (Gateway HS) and Karen Kissel – Sec. (Palm Beach Gardens HS)
SLC 2006     Nancy Norris – Rookie MS (Episcopal Day School), Kelley Huelle – Rookie Sec. (Alonso HS), Betty Davidson – Sec. (Dixie County HS), and Jennifer Ponson – PS/C (Pensacola Jr. College)
SLC 2007     Denise Jamison – Rookie MS (Warrington MS), Marilyn Goodman – Rookie Sec. (DeSoto HS), and Chrissy Fields – Sec. (Jupiter HS)
SLC 2008     Chrissy Fields – Sec. (Jupiter HS)
SLC 2009     Christine Manrique – Sec. (West Florida HS)
SLC 2010     Elizabeth Hileman – Rookie PS/C (Ridge Career Center) and Samantha Pullins – Sec. (Ft. Pierce Central HS)
SLC 2011     Marie Yoder – Rookie Sec. (Park Vista HS), Ronai Krugh – Rookie PS/C (Manatee Tech), and Jennifer Wilson – Sec. (Pasco HS)
SLC 2012     Dr. Suzanne Halverson – Rookie Sec. (Chain of Lakes Collegiate HS), Mary Turner – Rookie PS/C (Pensacola State College), Carlos Reyes – Sec. (Tavares HS), and Dr. Angela Maple Hahn – PS/C (University of West Florida)
SLC 2013     Amy Finneran – Rookie MS (Boca Raton MS), Carmen Brodermann – Rookie Sec. (Terra Environmental Research Institute), Helen Mills – Rookie PS/C (Keiser University – Port St. Lucie Campus), and Jeanne Heifner – Sec. (New Smyrna Beach HS)
SLC 2014     Laura Clarke – Rookie Sec. (Cypress Bay HS), Jim Van Allan – Rookie PS/C (Keiser University – Port St. Lucie Campus), and Lynn Strickland – Sec. (Columbia HS)
SLC 2015     Paula Kinchen – Rookie Sec. (Columbia HS) and Carol Warnock – Sec. (Cypress Bay HS)
SLC 2016     Sara Glisson – Rookie Sec. (Belleview HS) and Sharleen Scarafia – Sec. (Jupiter HS)
SLC 2017     Kimberly Beserock – Rookie MS (South Sumter MS), Amanda Lyden – Rookie Sec. (South Sumter HS) and Liset Icaza – Sec. (Miami Springs Senior HS)
SLC 2018     Kelly Percival – Rookie Sec. (Canterbury School), Kimberly Beserock – MS (South Sumter MS) and Pat Hird – Sec. (Flanagan HS)

     

Florida HOSA Outstanding State Leaders:

NLC 2007 – Jennifer Roesch
NLC 2008 – Alissa Conde
NLC 2009 – Frank Berdos
NLC 2010 – Rahma Mkuu
NLC 2011 – Nathalie Figueroa
NLC 2012 – Gregory Cotes
NLC 2013 – Lynda Nguyen
NLC 2014 – Diego Figueroa
NLC 2015 – Stephanie Guimaraes
ILC 2016 – Jay Tellis
ILC 2017 – Irfan Khan
ILC 2018 – Jacqueline Anorga

     

National/International HOSA Honorary Life Membership:

Kim Smith – NLC 1998
Lloyd DeVault – ILC 2017

.

National Officers from Florida HOSA:

1984-85
Dana Arnett
Ruth Small
1984-86
Pat Waldron
1992-93
Nicky Echezabal
Melissa Miles
1993-94
Jennifer DeJohn
1993-94
Kim Smith, National Competitive Events Director
1994-95
Nora Bugg
1995-96
Kevin Clark, National President-Elect
1996-97
Kevin Clark, National President
Jabari Fowler, National PS/C Board Representative
Mike Waters, National PS/C Vice-President
1997
Kim Smith, National HOSA, Inc. Board Chairperson
1999-00
Kelly York, National PS/C Vice-President
2001-02
Amir Taheri, National Region 2 Vice-President
Alecia Burnette, National PS/C Board Representative
2006-07
Ashley Moree, National PS/C Board Representative
2007-08
Jennifer Roesch, National PS/C Vice-President
Raelise Emard, National Secondary Board Representative
Jude Alcide, National PS/C Board Representative
2008-09
Andrew McLaurin, National PS/C Vice-President
Miguel Doroteo, National Secondary Board Representative
Jan Rodriguez, National PS/C Board Representative
2009-10
Frank Berdos, National PS/C Vice-President
Alissa Conde, National PS/C Board Representative
2010-11
Rahma Mkuu, National PS/C Vice-President
2011-12
Nathalie Figueroa, National Region 2 Vice-President
Sara Sapp, National PS/C Vice-President
2012
Lowell Doringo, National HOSA, Inc. Board Chairperson
2012-13
Gregory Cotes, National PS/C Vice-President
2013-14
Devindra Persad, National PS/C Vice-President
2014-15
Diego Figueroa, National Region 2 Vice-President
2014-15
Laura Fink, National Competitive Events Director
2015-16
Julius Wade, National Region 2 Vice-President
2016
Lloyd DeVault, National HOSA, Inc. Board Chairperson
2017-18
Sarah Fleischman, National President-Elect
Irfan Khan, Postsecondary/Collegiate Vice-President
2018-19
Sarah Fleischman, National President